BATSHUAYİ BEŞİKTAŞ’TA NE YAPABİLİR? TEŞHİS #9

Şampiyonluğun kilit isimlerinden Vincent Aboubakar’ı Arap Yarımadası’na kaptıran Beşiktaş’ın, santrafor boşluğunu hangi isimle dolduracağı, transfer dönemi boyunca merak konusuydu. Önceleri Diego Costa, sonraki dönemde ise Luuk de Jong ve Edin Dzeko’yu gündemine alan son şampiyon, geçtiğimiz günlerde dümenini Michy Batshuayi’ye çevirdi ve Siyah-Beyazlılar, oyuncuyu, günün ilk saatlerinde İstanbul’a getirdi.

Peki Michy Batshuayi, Aboubakar’ın yerini doldurabilecek, Beşiktaş’ın oyun ezberine uyan bir isim mi? Gelin, Aboubakar ile Batshuayi’yi karşılaştırdığımız bu videoda sorunun cevabına ulaşmaya çalışalım.

Geride bıraktığımız sezon Aboubakar’ın fark yaratmasını sağlayan etken, onun gol vuruşlarındaki performansından çok, orta sahaya yaklaşarak hücumcular ve merkez oyuncular arasındaki bağlantıyı sağlaması, Beşiktaş’ın on numara eksikliğini de kapatması oldu. Bunu yaparken rakip savunmacıları orta sahaya çekerek, Larin ve Atiba gibi oyunculara gol koşusu atabilecekleri alanı yaratıyor olması da onu en değerli kılan nedenlerin başında geliyordu. Yani Aboubakar, ceza sahasından ziyade orta sahada topla buluşan, gol atmakla değil takımın hücum dişlilerini döndürmekle görevlendirilmiş bir santrafordu.

(04/12/2020 tarihinde oynanan BJK – KSP maçında Aboubakar’ın topla buluştuğu noktalar ve ısı haritası)

Batshuayi ise bu aksiyonları yapabilecek nitelikleriyle ön plana çıkmıyor. Oyuncu, takım arkadaşlarını paslarıyla pozisyona sokma konusunda fena değil ve dripling becerisi olarak Premier League santraforlarına kıyasla bile iyi seviyede ancak, topu kaleye ne kadar yakın alırsa o kadar faydalı olan bir isim. Ceza alanı çevresinde topu alabilirse, yerleşmiş savunmalara karşı dahi şut açısı bulabiliyor. Bu bakımdan ekmeğini taştan çıkartan bir santrafor olduğunu söyleyebiliriz, tıpkı Aboubakar gibi.

Beşiktaş şampiyonluğa giderken, Vincent Aboubakar birçok kritik gole imza attı. Bu gollerin önemli bir çoğunluğunda Kamerunlunun, ceza alanında sakin kalıp Süper Lig savunmacılarını vücut hareketleriyle aldattığına ve karşı karşıya pozisyonlarda son ana kadar bekleyip kalecilerin zayıf noktasını yakaladıktan sonra vuruş yaptığına şahit olduk. Batshuayi ise gollerini, çok daha ani reaksiyonlar vererek, doğru topsuz koşuyu atmadaki başarısı ve tek vuruşlarının ölümcüllüğü sayesinde atıyor. Süper Lig’de veyahut Avrupa mücadelelerinde Beşiktaş karşısında savunmasını önde kuran ekipler, Belçikalının varlığı sebebiyle büyük sıkıntılar yaşayabilirler.

Michy Batshuayi’nin Beşiktaş’a en büyük katkısı, getireceği fizik kalite olacaktır. Yaşadığı sakatlıkların ardından fiziksel olarak bir hayli gerileyen ve sıcak temaslarda kendini sakınarak oynayan Aboubakar’a karşın Batshuayi, Avrupa futbolunun en üst düzey savunmacılarıyla baş edebilecek bir fiziğe sahip. Hız, patlayıcı güç, denge, zıplama gibi konularda ligimizin üzerinde, fiziksel olarak eksiksiz bir canavar. Oyuncunun Antonio Conte döneminde Chelsea’ye transfer olması dahi, Conte’nin santraforda fizik kaliteden asla ödün vermeyeceğini bilenler için, başlı başına Batshuayi’nin fizik kalitesi hakkındaki tüm soru işaretlerini ortadan kaldırıyor.

Gelgelelim oyuncu, pres yapma işinde pek etkili bir isim değil. Sergen Yalçın’ın ön hattaki oyunculardan baskıda aktif olmalarını talep eden sistemi, Batshuayi, Alex Teixeira gibi isimlerin varlığıyla yara alabilir.

Batshuayi hakkında şüphe uyandıran bir başka durum, oyuncunun uzun süredir arka arkaya maça çıkmıyor olması. Toplamda 10’dan fazla 90 dakika çıkardığı son dönemini Marsilya forması giyerken, 2015/16 sezonunda geçirdi ve en son 2017/18 sezonunda yarım sezon formasını giydiği Borussia Dortmund’da istikrarlı gol attı.

Beşiktaş’ın geçen sezon tercih ettiği oyunla çelişen birkaç noktası olmasına ve ilk 11 alışkanlığını kaybetmesine rağmen Batshuayi, Beşiktaş için iyi bir transfer. Kalitesi ile Süper Lig’e damga vurabilecek ve Beşiktaş’ın Şampiyonlar Ligi macerasında daha iyi sonuçlar elde etmesine yardımcı olabilecek bir isim. Ancak ondan tam kapasiteyle faydalanabilmek için, oyunun Batshuayi’ye adapte edilmesi, Sergen Yalçın ve ekibinin bazı değişiklikler yapması gerekiyor.

Kabullenilmesi gereken ilk gerçek, Batshuayi’yi bağlantı yapmakla görevlendirmenin, onu aşağı çekeceği. Sergen Yalçın’ın öğrencilerinin, orta saha – ileri uç arasındaki köprüyü, başka istikamette kurması gerekiyor. Bunun çözümü olarak Alex’ten, oyunun içine daha fazla dahil olarak takımı yönlendirmesi, bağlantıyı kurması talep edilebilir veyahut futbolunu olgunlaştırmış gözüken N’koudou’ya böylesi bir rol verilebilir.

Ayrıca, artık rakip savunma hattındaki boşluklara koşu yapacak birincil Beşiktaşlı, Michy Batshuayi olacak. Bu sebeple Larin, Atiba, Alex gibi topsuz ceza alanı koşuları yapan isimlerin aynı anda etkili performans sergilemesi zorlaşabilir. Özellikle Larin’in, hazırlayıcı kenar oyuncuları isteyen Batshuayi’nin gelişiyle birlikte düşüş yaşayacağını düşünüyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir