Emekli Hayatı: Junior Bridgeman

Günümüzde NBA oyuncularının neredeyse hepsi milyoner. Kazandıkları parayı etrafa saçmayarak, akıllı bir şekilde kullandıkları sürece de fakir bir hayat yaşamaları imkansıza yakın. Fakat, bu durumda bulunan eski sporcu sayısı oldukça fazla. Emekliliğe ayrılan oyuncuların %60’ı bütün parasını kaybediyor. Mesela Antoine Walker kariyeri boyunca 108 milyon dolardan fazla para kazanmış olmasına rağmen emeklilik kararından 2 yıl sonra bütün parasını kaybetti. Bugünkü yazıda daha pozitif sonuçlanmış bir emeklilik hayatına göz atacağız.

NBA Kariyeri

Junior Bridgeman, 1970-80 döneminde top koşturmuş, kariyeri boyunca 13.6 sayı, 3.5 ribaunt ve 2.4-asist ile oynamış ve kariyerinin en üst noktası Kareem Abdul Jabbar’ı Lakers kadrosuna katan o büyük takasta yer almasıydı. Kariyeri boyunca aldığı en yüksek maaş 350 bin dolar olan Bridgeman’ın şu anda net değeri 600 milyon dolar. Peki bu nasıl yaşandı? Bridgeman sezon bittiği zaman kendi mahallesinde bulunan bir Wendy’s fast food restoranına giderek kimi zaman yerleri süpürüyor, kimi zaman kasada durup siparişleri alıyor, kimi zaman da mutfağa girip yemekleri hazırlıyordu. Junior Bridgeman, Kapalıçarşı’nın son yıllarda dürbünle arayıp bulamadığı çırak özelliklerine sahipti. İcap ettiğinde yandaki kuyumcuya gönderilip İngiliz turistin verdiği 100’lüğü bozmaya bile gönderilebilirdi.

Emeklilik Hayatı

Bridgeman kariyeri sırasında kazandığı parayı Wendy’s restoranına çeviriyordu ve emekli olduğunda 3 tane restorana sahipti. Fakat, bununla yetinmedi ve şu anda sahibi olduğu Manna Inc. toplam 160 tane Wendy’s restoranına sahip. Aynı zamanda başka zincirleşmiş fast food restoranlarına yatırım yaparak şu anda 120 tane de Chili’s restoranına sahip ve Junior Bridgeman’ın net değeri 600 milyon doları bulmuş durumda.

NBA ve NBA Oyuncular Birliği’nin 2010 yılında Denver Nuggets’lı oyuncular için düzenlediği bir konferansta yer alan Bridgeman, oyunculara “Bu fast food işi benim gerçekte ne istediğimi keşfedene kadar yapacağım geçici bir işti ama gelin görün ki böyle değilmiş.” diyerek oyunculara gelecek planlaması yapmanın öneminden bahsetmişti.

NBA’in oyuncu gelişiminden sorumlu biriminin eski başkan yardımcı Mike Bantom bu konu hakkında “Oyuncular 10 yıllık kariyerleri sonrasında emekli olsalar bile önlerinde 50-60 yıllık, basketbolsuz, bir dönem var ve çoğu oyuncu bu dönemin uzunluğundan haberdar değil. Genelde oyuncular genç yaştan basketbola odaklandığı için hayatın geri kalanı hakkında bir fikirleri olmuyor. Bizim amacımız onların perspektifini genişletip, basketbol dışında neleri başarabilecekleri konusunda bilgilendirmelerde bulunmak.”

Shaquille O’Neal 1992’de ilk kontratına imza attığında kazandığı 1 milyon doları tam 60 dakikada harcayarak belki de bir rekora imza atmıştı. Bu tarz bir harcama hızıyla belki de kariyeri sırasında fakir kalabileceğini anlayan Shaq, ikinci maaşıyla ilk yaptığı işin kendisine bir muhasebeci tutmak olduğunu söylemişti. Sonuç olarak basketbolcular için emekli hayatı her iki yöne doğru da gidebilir. Oyuncuların kariyerleri devam ederken gözlerini açıp, doğru yatırımlarda bulunup paralarını sokağa atmamaları gerektiğini öğrenmeleri gerekiyor. Bunu yapmadıkları sürece ya Antoine Walker gibi konkordato ilan edebilir ya da Junior Bridgeman gibi servetlerini katlayabilirler.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir