Arsenal Neden Kötü Durumda?

Arsenal’ın durumu

Emery’nin berbat Arsenal performansından sonra yerine gelen Arteta, ilk başlarda kurduğu sistemle takımın performansını toparladı. ilk başlarda 4-3-3 dizilişi ile bir çözüm üretemeyen Arteta, sonrasında sezonun flaş takımı olan Sheffield United’ın kullandığı 3-4-3 dizilişine benzer bir sisteme geçiş yaptı. Bu dizilişte sol stopere Tierney geçiyordu ve top rakipteyken burada konumlanıyordu fakat topu Arsenal aldıktan sonra sol çizgiyi bir bek gibi kullanıyor, sol kanat bekte oynayan Maintland-Niles ya da Bukayo Saka orta saha ikilisini üçlüyor ve sol kanatta yer alan Aubameyang da forveti çiftliyordu. Bu dizilişle büyük sistem yapan Arteta’nın takımı, özellikle big six takımları ile oynadığı maçlarda büyük sükse yaşatmıştı. Sezonun bitmesi ve transfer döneminin başlamasıyla Lille takımının çıkış yapan sol ayaklı Stoperi Gabriel ve Atletico’nun orta sahadaki kritik adamı Tomas Partey de takıma eklenince Arteta’nın kafasındaki sistemde en eksik görülen bölgelere kritik eklemeler de yapılmış oldu.

C:\Users\user\Desktop\arteta yazısı\1.png

(Arsenal’in maça başlangıç dizlişi)

C:\Users\user\Desktop\arteta yazısı\2.png

(Topa sahip olunca dönülen 1. Diziliş)

C:\Users\user\Desktop\arteta yazısı\3.png

(Topa sahip olunca dönülen 2. Diziliş)

Grafiklerde de gördüğümüz gibi maç içinde çokça yer değiştiren oyuncu ve sistem içinde değişen iki sistem olduğundan Arsenal savunulması zor bir takım haline geliyordu. Fakat her iyi oynayan takıma olduğu gibi Arteta’nın Arsenal’inin de çözülmesi uzun sürmedi. Bu sene izlediğimiz Leicester ve Manchester City maçlarında bu takımın iki farklı şekilde mağlup edilişini gördük. Guardiola, eski yardımcısı ve ikinci adamını daha çok topa sahip olarak ve takım boyunun uzunluğunu kullanarak orta sahada oluşan boşluklara soktuğu adamlarla yendi. Brendon Rogers ise tam bir geçiş oyunu takımı olan ve topa sahip olma konusunda sıkıntılar yaşayan bir takım olan Arsenal karşısında topu istemeyen ve rakibini set oyununa mecbur eden bir oyun anlayışı ile sahadaydı. Nitekim Arsenal iki maçta da Saka’nın kendi kendine yarattığı birkaç pozisyon dışında net pozisyon bulamadı.

arsenal neden kötü durumda

Tepkilerin Nedeni

Geçen senenin sonuna doğru adından hiç şüphe edilmeyen Arteta’nın bu kadar yüksek seviyede tepki almasında taraftarlar açısından iki neden var;

İlk neden olarak belki de ligin en iyi iki üç santraforundan biri olan Aubameyang’ın sol kanatta oynaması ve kaleye uzak kalması.

İkinci neden ise bir kulüp efsanesi(!) olan Mesut Özil’in kadro dışı kalması ve kullanılmaması.

Burada ilk tepkiye kısmen katıldığımı belirtebilirim. Half-space boşluklarını çok daha efektif kullanmak için sola atılınca Aubameyang’ın birkaç maç çok daha efektif olduğunu kabul edilebilir. Hatta Liverpool ve Fulham maçlarında aynı set golünün atılması da bu taktiğin o zamanlar işlediğini gösterir. Fakat Aubameyang’ın attığı koşulara ne genelde dinamiklikleri ile öne çıkan orta sahalardan, ne de beklenen performansın çok altında kalan Willian’dan yeterli öldürücü pasları alamayan Auba’nın burayı yeterince efektif kullanamaması de çok şaşırtıcı değil ve ısrar edilmesi çok mantıklı değil.

Tartışılan ikinci konuya da tamamen katılmıyorum ve tartışılacak bir konu olduğunu da düşünmüyorum. Performansı ortada olan bir oyuncu ve verecek herhangi bir şeyi olduğunu düşünmüyorum.

Arsenal neden kötü durumda

Sadede gelecek olursak, Arsenal şu an oynadığından çok farklı oynayabilecek bir takım değil ve oyuncu eklemeleri olmazsa ileride de olamayacak. Fakat kadro içerisinde ufak birkaç değişiklik ve Willian gibi performansı ile hayal kırıklığı yaratan birkaç oyuncunun yedeğe çekilmesiyle Arsenal, şampiyonluğa oynayan bir takım olamasa da ilk dört takım arasına adını yazdırmaya aday takımlardan biri kolayca olabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir