Adam Hlozek

Günümüzde oynanan ve takımların gelişen futbol ile birlikte ayak uydurmayı zorunlu gördükleri “endüstriyel” futbol dünyasındaki tüm doğruları sahada genç yaşına rağmen yapmaya çalışan bir oyuncu. Henüz 2002 doğumlu olan Sparta Prag takımının Çek Cumhuriyeti patentli oyuncusu, komple forvet özelliği ile majör lig takımlarının dikkatini çekebilecek belki de sezon sonu iyi bir bedelle oraya gidebilecek bir oyuncu. Futbol doğduğundan beri en temel dizilimlerden birisi olarak kabul edilen 4-4-2 formasyonunda forveti çiftleyebilecek, günümüz futbolunda oldukça yoğun kullanılan 4-2-3-1 formasyonunda forvet arkası, yine mihenk taşlarından olan 4-4-3 sisteminde ilerideki üçlü dizilimde rahatlıkla her yerde oynayabilecek bir oyuncu.

Bu sezona bomba gibi giren oyuncu, son maçını Ekim ayında oynayabilen 18 yaşındaki genç yetenek oynamış olduğu 7 maçta
4 gol 4 asist istatistikleri ile takımına ciddi katkıda bulundu. Takımını 3. Bölge futbolunda tutabilecek yetenek ve genç yaşına rağmen liderliği, futbol sahasında en önemli bölge olarak kabul edilen (altın bölge) 14. Bölge yani başka bir deyişle ceza sahası yayı civarında mümkün olduğunca varlık gösteren, burada buluştuğu topları direkt olarak duvar mantığı ile iade etmek yerine topu saklayan, dönüp pozisyon yaratmaya çalışan, arayan, şut atan futbolcu özelliği oyuncuyu inanılmaz ön plana çıkarıyor.

Bir oyuncunun bu denli aktif bir şekilde bunu yapabilmesi için, top gelmeden hazır olmak, çevre kontrolünü üst düzey yapmak gibi konuları da uzman seviyede yapması gerekiyor. Hlozek, bu konularda oldukça uzmanlaştığını, zaten 3. Bölgede kullandığı toplarda gösteriyor. Bölge üzerindeki hareketliği ve sorumluluk almak adına top isteyen futbolcu yapısı, atak aksiyonlarında bulunacak diğer oyuncu grubunu da oldukça rahatlatıyor. Fizik olan “kırılgan” gibi gözükmesine rağmen, sırtı dönük oyunda da oldukça başarılı bir performans sergiliyor.

 

Sahada belki de oyuncuların en büyük problemlerinden birisi olan “adaptasyon” konusunu sahada öylesine yansıtıyor, takımı ve tabela yapabilmek için öylesine savaşıyor ki, farklı birini izlemeye gelen takımların bile rahatlıkla ilgisini ve gözleri kendi üstüne çekebilecek seviyede. Merkez orta saha top kazandığında direkt olarak hareketlenen, ve özellikle İngiltere başta olmak üzere yeni nesil futbolda kullanılması beklenen “half space” yani ara koridorlarda topla buluşarak bu oyuna ne kadar olumlu yarayabileceğini gösteriyor. Atak oyuncuları ile merkez orta saha arasında rahatlıkla köprü olabilecek, takım boyu ve hücum geçişlerinde takımına katkıyı en üst seviyede verebilecek bir oyuncu.

 

Latest posts by enesilter (see all)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir