Abdullah Avcı ve Yönetime 10 Soru

Yazıya başlamadan önce hayatımda en çok önem verdiğim ilkelerden biri vefadır. Trabzonspor’un başına geldiği gün küme hattında olan ve rezalet performans gösteren takımı, Abdullah Avcı şampiyonluk yarışına soktu. Abdullah Avcı’yı ekstra övmeme gerek yok son 5 yılın en çok puan toplayan hocası. Lig tarihinin gördüğü en uzun yenilgisiz serilerinden birine imza attı. Umarım uzun yıllar Trabzonspor’da kalır ve zamanında kendisinin ve Trabzon halkının hak ettiği şampiyonluğu kazanır.

Alanyaspor maçının kaybedilmesi olağandışı bir olay değil arada kadro kalitesi farkı var. Rakip takım zaten bu sene ligde iyi performans göstermişti ve Trabzonspor elbet bir yerde takılacaktı. Futbolda kazanmak da var kaybetmek de. Kaybedilen maçtan sonra ders çıkarırsak o hayırlı mağlubiyet olur. Trabzonspor’un puan kayıpları geliyorum diyordu. Bir süredir kötü oyun olduğu ortadaydı ve Bakasetas’ın golleriyle kazanıyordu bu takım. Fenerbahçe maçına hakem net şekilde etki etse de Trabzonspor’un defolarının en net çıktığı maçtı ve çok ders alınmışa benzemiyor. Kadro dar bunu kabul ediyorum dediğim gibi çok üstün bir performans var ortada. Fakat Alanya maçı özelinde bir iki eleştiri yapmak istiyorum. Eleştiri bir haktır. Hakaret etmek suçtur. Alanyaspor’un attığı 2 golde net şekilde Serkan Asan’ın hatası var. Hocam evet Serkan yetersiz beyler tamam genciz güzeliz ama Serkan tercihini ben yapmadım… Serkan’ın yaptığı hatalar maalesef Avcı’ya yazar. Ayrıca Flavio bu takımda ilk 11 oynar.

Yönetim içinse bazı dönemler haricinde şampiyonluğa mal olan hatalar yapmasına rağmen beğendiğim bir yönetim. Avcı ve yönetim toplam 10 sorum var. Bunların bir bölümü sadece Avcı’yı ilgilendiriyor bir bölümü sadece yönetimi bir bölümüde iki tarafıda ilgilendiriyor. Bu soruların cevabı bu sezonu ilk 3’te bitirmeye ve seneye şampiyonluğa anahtar olacağını düşünüyorum.

 

1) Radikal bir karar alarak João Pereira düşünmediğinizi yönetime ilettiniz. Kamil Ahmet’in sakatlık problemi yaşayacağını ve lig tarihinin en sıkışık sezonunda Serkan Asan’ın çok yetersiz olacağını ön göremediniz mi?

2) Sahada olduğu sürelerde iyi performansı olan Flavio ile bir sorun mu var? Baker ısrarı neden? Flavio’nun pozisyonunu çok kaybettiğini söylediniz Serkan, Ekuban, Djaniny vs pozisyonlarını iyi mi koruyorlar?

3) Kasımpaşa maçında Abdülkadir Parmak ile başladınız ve bence doğru bir tercihti bu maça neden Flavio ve oyuna sonradan girdikten sonra iyi performans gösteren Abdülkadir Parmak ile başlamadınız?

4) Sağ bekte Serkan Asan ısrarınız neden? Edgar ve Flavio’nun sağ bek tecrübesi var. Ayrıca Hugo sakatlandığında yerine koyduğunuz Majid Hosseini iyi performans göstermişti. Hugo iyileştiğinde Majid Hosseini sakatlanmasa yine Majid Hosseini ile devam edecektim demiştiniz. En azından Edgar’ı sağ bekte Hosseini’yi neden stoperde denemediniz? Flavio neden sağ bekte denenmedi? Parmak Kasımpaşa maçında sağ bekte fena değildi neden denemediniz? Serkan’dan artık siz de memnun değilsiniz çünkü oyundan çıkarıyorsunuz oyuncuyu kaybettiğimizin farkında mısınız?

5) 22 Ekim ilk maçınız Erzurumspor . O maçtan beri bu takımın hala bir hücum planı yok. Önce savunmayı oturtacağız sonra hücum demiştiniz sıra hücuma geldi mi? Tek hücum planımız topu at Fink’e topu at Waka’ya yada oyuna Bakasetas’ın kişisel beceresi mi?

6) Ekuban’ın sorunu ne? Yusuf Sarı neden denenmiyor? Bilal Başacıkoğlu’nu bile denediniz.

7) Ekuban, Yunus, Bakasetas ve Ömür hepsi ortada daha verimli olan oyuncular neden kanat alınmadı? Planlama? Beki sormuyorum bile.

8) Bu takım neden isyan etmiyor. Sahada takım büyükleriyle oynayan küçükler gibi.

9) Rakipleriniz santrafora takviye yapıyor hatta elindekinden memnun değil yollayıp yenisini alıyor. Djaniny’e teklif 8-10 mnilyon euro geldiyse neden satılıp net oyuncu alınmadı? Bir scout ekibi yok mu? Fikri takip yok mu? Rakipleriniz Cenk, Mustafa aldı ve forvet hatları sizden daha iyiydi. Hatta forvetlerini yollayıp yenisini aldı.

10) Rakip takım yöneticilerini ekranlarda görmekten sıkıldık ve maalesef ülkemizde maç sahada bitmiyor bununla ilgili bir düşünceniz var mı? Ayrıca FİFA başvurunuzu taraftara anlatma ve bilinçlendirmek için bir çalışma yapmayı planlıyor musunuz?

11BONUS) Taraftara bu sorum. Futbolda kazanmak da var kaybetmek de. Hoca maç kaybedince neden hakarete varan eleştiriler yapılıyor? Neden Ünal Karaman ismi gündeme geliyor? Neden dünyanın sonu gibi davranılıyor? Vefasızlık yapmayalım. Gereksiz övücülük de yapmayalım. Saygıyı gösterin ve ondan sonra yorumları yapalım. Ayrıca neden hoca eleştirilemez gibi davranılıyor? Eleştiri olmazsa bir toplum gelişmez.

 

Kadro planlaması, yönetim vs. bunları çok konuştuk arkadaşlar. Yönetime nefret kusup yorum yapmak işin kolayı. Herkes zaten olanı biliyor. Yazın sınıfta kaldı. Devre arası da “yetmez ama evet” gibiydi. Bizim işimiz sahada.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir