1971 Panathinaikos – Sürpriz Finalin Ölümcül Aşk Üçgeni

1970-71 sezonu Panathinaikos açısından yerel rekabetlerde genel bir başarısızlık hakimdi. Ligde şampiyonluğu 6 puan fark ile rakibi AEK Athens’a kaptıran, Yunanistan Kupası’nda ise Çeyrek Finalde PAOK’a elenen Panathinaikos için bu kayıplar o kadar da elzem durmuyordu. Çünkü takım daha önce hiçbir Yunan takımının yapamadığını yapıyordu. Şampiyon Kulüpler Kupası’nda finale yürüyordu.

Yunanistan tarihinde 1958-59 sezonuna kadar Şampiyon Kulüpler Kupası’na takım yollamamıştı. 1958-59 yılında ilk kez ligde şampiyon olan Olympiacos’u yolladıklarında rakip olarak, kader de bir cilvesi olsa gerek, Türk ekibi Beşiktaş ile eşleşmişti. Türkiye ve Yunanistan arasındaki siyasi gerilimler o dönem için sahalara da yansımış; Olympiacos, maçı İstanbul’da oynamayı reddetmiş ve turnuvaya katıldığı ilk sene maç dahi oynamadan turnuvadan çekilmişti. İlerleyen senelerde Olympiacos dışında Panathinaikos ve AEK Athens ekipleri de ülkelerini temsil etme şansını yakalamışlardı. Lakin bu ekipler genelde hüsran ile turnuvadan ayrılıyorlardı. 12 kere katıldıkları turnuvada oynadıkları 30 maçta sadece 5 galibiyet alabilmişlerdi. En büyük başarıları ise sadece bir çeyrek final idi. Yunan Futbolu o dönem Lüksemburg gibi Avrupa’nın en güçsüz ülkeleriyle ile aynı tefeye konuluyordu. Dönemin averaj takımlarından biri olarak görülüyorlardı. Lakin Yunanistan futbolu için güneşli günler yakındı.

kişi, açık hava, tutma, atletik oyun içeren bir resimAçıklama otomatik olarak oluşturuldu
1970-74 Arası Takımı Çalıştıran Ferenc Puskás

Peri Masalı Başlıyor

O dönem için yaşayan efsane konumundaki Real Madrid ve Honved takımlarının efsane oyuncusu, Macar ve İspanyol milli takımlarının formasını terletmiş Ferenc Puskas takımın başına geçti. İlginç bir takım oluşturmuştu ve şanslarının da yaver gideceğine inanıyordu. Şampiyon Kulüpler Kupası’nda ilk turda Jeunesse Esch takımını rahat geçen Panathinaikos adeta kendi peri masallarını yazmaya soyunmuşlardı. İkinci Turda Slovan Bratislava’yı, çeyrek finalde Everton’ı eleyerek yarı finale kadar gelmişlerdi. Yarı finaldeki rakipleri Red Star Belgrade’ye (Crvena Zvezda) deplasmanda 4-1 kaybetseler de Yunanistan’daki maçta rakibini üçleyip hem turnuvanın başından beri en iyi oyunu ile izleyenlere zevk vermiş hem de Yunan Futbolu için (her ne kadar biraz da kura şansı ile olsa da) büyük bir başarı elde etmişlerdi. Tarihte ilk defa bir Yunan takımı Şampiyon Kulüpler Kupası’nda finale yükselmişti. Yunanistan’daki Askeri Hükümet tarafından yarı finaldeki Red Star Belgrade zaferi ulusal bir olay olarak görülmüş ve büyük kutlamalara girişilmişti. Oyunculara ve hoca Puskas’a final öncesi motivasyon kazandırmak için daha önce görülmedik meblağlarda bonuslar verilmişti. Hoca Puskas maaşının neredeyse 2 katı daha fazla miktarda paraları sadece ikramiye olarak almıştı. Her şey güzel gidiyordu. Ama bazı problemler zaman içerisinde gün yüzüne çıkmaya başladı.

metin, poz, kişi, grup içeren bir resimAçıklama otomatik olarak oluşturuldu
1970-71 Panathinaikos Kadrosu

İlk vukuat yarı final sonrası kutlamalarda patlak vermişti. Yarı final kutlamalarını Yunanistan Spor Bakanı Constantinos Aslanidis organize etti ve kutlamaya oyuncular ile Yunanistan Devlet Erkanı davet edilmişti. Kutlama esnasında tüm oyuncular sırasıyla first lady Despina Papadopoulos ile kucaklaşmış olması hem yönetim kesimi hem de halk tarafından protokollerin ihlali olarak görülmüştü. Ardından bu oldukça basit görülebilecek konu üzerinden çeşitli tartışmalar başlamıştı. Ülkenin halihazırda askeri bir rejim tarafından idare edilmesinin de yarattığı bu gerginlik ortamında belki de oldukça basit şekilde üzeri kapanabilecek konunun gündemde kalmasını sağlamıştı. Bunun dışında oyunculara ödenen yüksek ikramiyeler özellikle takımın hocası Puskas’ın aldığı maaşının neredeyse 2 katı ikramiyeler sebebiyle de homurdanmaların sayısı iyice artmıştı. Çünkü oyuncuların ve hocanın aldığı bu ikramiyeler ile çeşitli liglerde birden fazla oyuncu transfer dahi edilebiliyordu ve bu paraların henüz sonucu belli dahi olmamış olan bir final maçı için harcanması da konuyu gündemde tutan etmenlerden biriydi. Ayrıca karşılarındaki rakip Ajax’tı ve Ajax hiç de hafife alınacak bir takım değildi. 60’ların ortasından itibaren yetiştirdikleri oyuncular ve bir iki sene içerisinde tüm dünyayı kasıp kavuracak olan “Total Futbol” adlı bir oyun felsefesine sahiptiler. Ayrıca Panathinaikos’un aksine daha öncesinde final oynama tecrübesine sahiptiler. 1968-69 sezonunda Şampiyon Kulüpler Kupası’nda finale yükselmişler fakat o dönem için Nereo Rocco’nun AC Milan’ı tarafından 4-1 ile tarumar edilmişlerdi. Artık tecrübelenmiş, iyice oturmuş bir kadroları ve taktiğini, oyun felsefesini sağlamlaştırmış Rinus Michels gibi bir hocaları vardı. Tüm bunların aksine Panathinaikos için yukarıda sayılan problemleri göz ardı etmek kolay olmuştu. Tartışmalar bir şekilde sumen altı edildi ve takım final maçına odaklanmaya başladı. Fakat üç Yunan kadınının basına yaptığı açıklamalar, oluşturulmaya çalışılan birlik beraberlik ortamını yerle bir etti ve ülkeyi ahlaksızlık tartışmaları içerisinde birbirine kattı.

metin, kıyafet, kişi, kadın içeren bir resimAçıklama otomatik olarak oluşturuldu
Skandalı Başlatan Üç Yunan Kadın. Soldan Sağa (Zoe Laskari, Zozo Sapountzaki ve Zeta Apostolou)

3 Yunan Kadın

Zeta Apostolou Yunanistan’da çeşitli erotik filmlerde oynamış sarışın adeta heykel gibi bir Yunan oyuncu idi. Takos Iconomopoulos da Panathinaikos’un kalecisi idi. Turnuva boyunca idolü olan İspanyol kaleci Jose Angel Iribar’ın formasını giymişti ve turnuva boyunca da iyi bir performans ortaya koymuştu. Zeta, Iconomopoulos’un finalde gol yememesi durumunda onunla Girit’te “güzel bir hafta sonu” geçireceğini duyurdu. Daha bu açıklama hazmedilmeden peş peşe yapılan iki açıklama daha Yunanistan’ı birbirine kattı. Zoe Laskari eski Miss Greece ve aynı Zeta gibi bir erotik film oyuncusu idi. Kendisi de basına takımın galip gelmesi durumunda takımdaki tüm oyuncuları “sonsuza dek” öpeceğini söylemişti. Son olarak bu ikiliye katılan isim ise çeşitli kulüplerde şarkılar söyleyen ve aynı zamanda bir film yıldızı olan Zozo Sapountraki idi. Zozo da tüm takımı evinde ağırlayacağını ve onlara “unutulmaz bir hafta sonu” yaşatacağını duyurmuş ve kervana dahil olmuştu.

O dönem için oldukça muhafazakâr ve dindar bir ülke olan Yunanistan bu üçlü ahlak skandalları ile adeta birbirine girdi. Aslında bu üç kadın oyuncu bu şekilde isimlerini duyurma amacı gütmüşler ve bir nevi takım üzerinden prim yapmaya çalıştığını görüyoruz. Ve bunda da başarılı olduğunu söylememiz mümkün. Lakin bunların tamamından en olumsuz etkilenenler ise Panathinaikos takımıydı. Yapılan eleştiriler ve üzerlerindeki baskının kontrol edilememesi takımın psikolojisini sarsmıştı. BU bozuk psikoloji ile normal şekilde zaten favori gözüken Ajax olduğundan da büyük gözüküyordu artık Panathinaikos oyuncuları için. Bütün bu vaziyet içerisinde 2 Haziran 1971’de iki takım Şampiyon Kulüpler Kupası şampiyonluğu için Wembley Stadyumu’na adımlarını attılar. Panathinaikos takımı oldukça silik bir oyunla Ajax’ın karşısına çıkmıştı. 90 Dakika boyunca ilk ciddi atağını 45. Dakikada yapan Panathinaikos henüz 5. Dakikada Dick Van Dijk’ın kafa golüyle ipleri Ajax’ın eline verdiler. 90 dakika boyunca oyun kurmakta zorlandılar ve Ajax’ın müthiş oyuncularından olan Keizer ve Cruyff’un müthiş performansı ve stoper hattının da oldukça başarılı şekilde Panathinaikos’un oyun kurması engel olması da işin tuzu biberi oldu. Panathinaikos defansının yaptığı basit hataları Ajax’ı oldukça palazlandırmıştı. Zannedildiğinden farklı olarak Johan Cruyff kendisiyle özdeşleşen “Cruyff Turn” hareketini bu maçta da Panathinaikos defansına karşı kullanmış ve aynı derecede de başarılı olmuştu. Haan’ın 88. Dakikadaki golünün ardından Ajax, Panathinaikos’a ölümcül son darbesini vurmuştu. Şampiyon Ajax’tı.

çayır, poz, kişi, grup içeren bir resimAçıklama otomatik olarak oluşturuldu
1970-71 Şampiyon Kulüpler Kupası Şampiyonu AFC Ajax

Panathinaikos’un yenilgisinin tek sebebinin ülkede yaşanan yukarıdaki tartışmaların olmadığı da çok açık. Ajax belli bir oyun tarzı olan, çok yetenekli ve oyun bilgisi yüksek oyunculardan kurulu bir kadroydu. Oyun içerisinde Panathinaikos’a soluklanmak için bir kere dahi fırsat vermemişlerdi. Bunun aksine Panathinaikos’a bakarsak turnuva boyunca kura şanslarının olduklarını söylememiz mümkün. Favori takımlarla eşleşmeden kolayca finale gelebilmişlerdi. Bu da takımın çeşitli defolarının saklı kalmasına sebep olmuştu. Zaten çok erken yedikleri gol ile şampiyonluğun kaybedildiği açık açık belli olmuştu. Haan’ın golü de sadece malumun ilanı olacaktı. Ama Panathinaikos’un oynadığı final halen Yunanistan’ın kulüpler düzeyindeki en büyük başarısı olarak kabul edilmektedir. Takımın hocası Ferenc Puskas 1974 sezonunun takımın başından ayrılacak; Panathinaikos tekrardan Avrupa’da kendini gösterebilmek için 15 sene daha beklemesi gerekecekti. Panathinaikoslu oyuncuların birbirinden güzel bu üç kadının vaatlerine erişme hayali ise başka baharlara kalacaktı.

One thought on “1971 Panathinaikos – Sürpriz Finalin Ölümcül Aşk Üçgeni

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir